Thursday, April 28, 2011

Craft Room.....Almost finished!

Honestly, I can't believe how long this project is taking! It's driving me crazy. The main reason it's coming together so slowly is because I have to wait until my hubby has time to help with all the projects that require power tools, and it's been a lot. Don't get me wrong, he has been FABULOUS, and I'm not complaining. He is just really busy. So let me just show you some of what we've been doing.

Here is the before of the bookshelves. Remember, they are particle board and laminate. My husband thought I was crazy when I said that I would just paint them to save money instead of finding new, nicer, wooden ones.

And here is the after! We (I should say HE) added crown molding and bead board backs.

Don't they look awesome?! Nate was pretty much blown away by how they turned out, and so was I to tell the truth.

Okay, now remember my filing cabinet. I really wasn't sure on the color, but I wanted to be bold and put some color besides turquoise and white. I painted it with the Krylon spray paint Ivy Leaf and glazed it with a brown glaze. I sprayed the hardware with an oil rubbed bronze paint. I LOVE IT!! I got the technique and the idea from Brooke on All Things Thrifty. That is a fun blog to spend A LOT of time at!

Just a quick reminder of the before on this one.

Okay, so something else that drives me crazy is the weather! Yesterday was 69 degrees, and today is 40?!! What's up with that? It's too cold to paint (darn it--I have some chairs to work on!) so I may just work on this instead:

Yes, your eyes do not deceive you. That is 3 cases of strawberries and 4 dozen half pint jars. Not to mention a dozen packages of pectin. Speaking of pectin, this really is the BEST pectin ever! You should try it!

Most of this jam will be Christmas neighbor gifts. It will be so sweet (literally and figuratively) come December when my neighbor gifts are all done :)

The pectin can be purchased by the pouch at almost any grocery store or Walmart. The best deal is to get it by the box (2 pouches) at Walmart. It's by the Jello. At my Walmart it costs $2.32 for 2 pouches, as opposed to $1.79-ish for the individual pouches at most grocery stores.

But, I may not get to it today. I'm tired! Afterall, I was up at 6:00 am to make these:

I love it when I can get my bread baked before school! Then it doesn't interfere with projects that I'd rather be doing, ya know?


  1. You have taken nesting to a whole new level. You are amazing. Really... your killing me. Bread BEFORE the kids leave to school. Wow. Okay, the bookshelves are awesome. LOVE them. I love the green filing cabinet. Way to be brave! I guess you can just have jam and bread for dinner if your too tired to cook! :)
    Love ya.

  2. Wow! You are doing a great job! I can't believe how much you are getting done while you are pregnant!!! I would rather sit on the couch and veg when I am prego! I also can't believe we are sisters cuz you'd think I would get some of the genes you got! You are the true definition of homemaker...I mean come on homemade bread before school? Who does that?! haha! j/k

  3. Where do you get your energy? I need some of that! I feel pretty good if I get all my laundry washed and folded in the same day. Forget baking or painting!